2566औं बुद्ध जयन्तीमा पहिलोपल्ट कुशीनगर आउनेछन् प्रधानमन्त्री मोदी
2566औं बुद्ध जयन्तीमा पहिलोपल्ट कुशीनगर आउनेछन् प्रधानमन्त्री मोदी


कुशीनगर, 12 मई (हि.स.)। हुन त गौतम बुद्धको महापरिनिर्वाण स्थल कुशीनगरमा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी र पूर्व राष्ट्रपति एपीजे अब्दुल कलामसहित धेरै देशका राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्रीहरू आइरहेका छन्। तर, पहिलोपल्ट प्रधानमन्त्री बुद्ध जयन्तीको अवसरमा कुशीनगर आइरहेका छन्।

बुद्ध पूर्णिमालाई वैश्विक बौद्ध जगतमा विशेष महत्व प्राप्त छ। वास्तवमा यस तिथिमा लुम्बीनीमा बुद्धको जन्म भएको थियो। कुशीनगरमा बुद्धले निर्वाण पनि यसै तिथिमा प्राप्त गरेका थिए र बोधगयामा ज्ञानको प्राप्ति पनि पूर्णिमा तिथिमा नै भएको थियो। बौद्ध धर्मगुरुहरूले यसलाई त्रिविध पावन बुद्ध पूर्णिमाको नाम दिएका छन्। विश्वभरिका बौद्ध अनुयायीहरूले यस तिथिलाई पर्वको रूपमा मनाउॅंछन् र विविध प्रकारका अनुष्ठान र रचनात्मक आयोजन गर्छन्।

कुशीनगरमा पनि बुद्ध जयन्ती समारोहपूर्वक मनाइने छ। म्यान्मार, थाईल्याण्ड, श्रीलंका, जापान, कोरिया, भूटान, वियतनाम, इण्डोनेशियाको बौद्ध विहार यहॉं स्थित छ। यी देशहरूका बौद्ध भिक्षुहरू समारोहमा सहभागी बन्ने गर्छन्। महापरिनिर्वाण मन्दिरसहित सबै बौद्ध विहारहरूमा धेरै दिनसम्म विविध अनुष्ठान शुरू हुन्छ। बुद्ध जयन्ती समारोहमा प्रदेशका मन्त्रीसहित उच्च अधिकारी, विदेशी राजनयिक सामेल हुन्छन्। तर, 2566औं बुद्ध जयन्ती पहिलो यस्तो अवसर हो जब महापरिनिर्वाण भूमिका देशका प्रधानमन्त्रीले पाइला टेक्नेछन्। प्रधानमन्त्रीको आगमनलाई लिएर बौद्ध भिक्षुहरूमा खुशीको माहोल छाएको छ।

हिन्दुस्थान समाचार/बिशाल


 rajesh pande