स्पेन-मोरक्कोको सीमामा भागदौड़, 18 अफ्रीकी प्रवासीको मृत्यु
स्पेन-मोरक्कोको सीमामा भागदौड़, 18 अफ्रीकी प्रवासीको मृत्यु


मेड्रिड, 25 जून (हि.स.)। स्पेनको उत्तर अफ्रीकी एन्क्लेव मेलिलासित लागेको मोरक्कोको सीमामा पस्ने प्रय़ास गरिरहेका अफ्रीकी प्रवासीहरू र सीमामा तैनात सुरक्षाबलहरूबीच दुई घण्टाको झड़पमा मचेको भागदौड़मा 18 अफ्रीकी प्रवासीहरूमा मृत्यु भयो।

स्थानीय मीडियाले मोरक्को र स्पेनका अधिकारीहरूको तर्फबाट जारी रिपोर्टमा जानकारी गराएको छ, लगभग 2 हजार अफ्रीकी प्रवासीहरूले शुक्रवार सीमामा एक अग्लो फलामको बाड़मा धावा बोले। यस कारण सुरक्षाबलहरूको साथ उनीहरूको झड़प भयो। यस अवधिमा त्यहाँ उत्पन्न भागदौड़मा 18 जनाको मृत्यु भयो।

रिपोर्ट अनुसार, 133 प्रवासी मोरक्कोको नाडोर शहर र मेलिलाबीचको सीमा नाघ्नमा सफल रहे। उल्लेख्य, गत महिना स्पेन र मोरक्कोबीच राजनयिक सम्बन्धहरूमा सुधारपछि पहिलो पल्ट यति भारी संख्यामा अफ्रीकी प्रवासीहरूले सीमा नाघेको घटना अघि आएको छ। मेलिलामा स्पेन सरकारको कार्यालयका प्रवक्ताले भने, ‘लगभग 2,000 मानिसले सीमा नाघ्ने प्रयास गरे। कैयौंलाई स्पेनिश सिविल गार्ड पुलिस र मोरक्कोको सुरक्षाबलहरूले बाड़को दुवैतर्फ रोक्यो। फलामको बाड़मा चढ्ने प्रय़ास गरेको समय भागदौड़ मचियो। यसबाट पाँच प्रवासीको घटनास्थलमै मृत्यु भयो जबकि लगभग 76 प्रवासी र मोरक्कोका 140 सुरक्षा अधिकारी घाइते भए’।

मोरक्कोको सरकारी समाचार एजेन्सी एमएपीले स्थानीय अधिकारीहरूको तर्फबाट जानकारी गराएको छ, घाइते प्रवासीहरूमध्ये 13 जनाको पछि अस्पतालमा उपचार भईरहेको समय मृत्यु भयो, जसबाट मर्नेहरूको संख्या बढ़ेर 18 पुगेको छ। त्यही, मोरक्कोको मानवाधिकार संघले यस भागदौड़मा 27 जनाको मृत्यु भएको दाबी गरेको छ। स्पेनका अधिकारीहरू अनुसार, 49 सिविल गार्ड्सलाई मामूली चोट लागेको छ। केही प्रवासीहरूले ढुंगा फ्याँकेर पुलिसको चार वटा वाहनलाई क्षतिग्रस्त गरे। अधिकारीहरू अनुसार, जो सीमा नाघ्नमा सफल रहेका छन्, उनीहरू एक स्थानीय प्रवासी केन्द्रमा पुगेका छन्। त्यहाँ उनीहरूको परिस्थितिहरूको मूल्याङ्कन गरिन्दैछ।

उल्लेख्य, गरीबी र हिंसाको कारण अफ्रीकाबाट पलायन गर्ने मानिसहरू कहिले-काही यूरोपमा पस्नका लागि व्यापक स्तरमा उत्तरी अफ्रीकी तट, मेलिला र स्पेनका अन्य क्षेत्रहरूसम्म पुग्ने प्रय़ास गर्छन्। प्रवासीहरूलाई सीमादेखि टाढ़ा राख्नका लागि स्पेन मोरक्कोमाथि निर्भर छ।

स्पेनका अधिकारीहरू अनुसार, मार्चको शुरूआतमा दुई दिनमा 3,500 भन्दा धेरै मानिसहरूले मेलिलामा लागेको छह मीटर अग्लो अवरोधकलाई नाघ्ने प्रयास गरेका थिए औं लगभग 1,000 मानिस यसलाई नाघ्नमा सफल पनि रहेका थिए।

हिन्दुस्थान समाचार/भवानी


 rajesh pande