नेपालमा मारियो भारतमा जाली नोटको आपूर्तिकर्ता आईएसआई एजेन्ट
एजेन्ट


काठमाण्डौं, 22 सेप्टेम्बर (हि.स.)। नेपालको राजधानी काठमाण्डौंमा आईएसआई एजेन्ट लाल मोहम्मद उर्फ मोहम्मद दर्जीको हत्या गरियो। भारतमा जाली नोटहरूको ठूलो आपूर्तिकर्ताले कारबाट उत्रेर भाग्ने प्रय़ास गर्दा उसलाई दौड़ाई-दौड़ाई गोली हिर्काइयो। आईएसआईले भारतमा जाली नोटहरूको आपूर्तिको साथै आतङ्की गतिविधिहरूको मद्दतगारको रूपमा पनि उसको प्रयोग गर्नेगर्थ्यो।

काठमाण्डौंको कागेश्वरी मनोहरा नगर पालिका क्षेत्रको गोथारमा बसिरहेको मोहम्मद कारमा आफ्नो घर गईऱहेको थियो। बाटोमा अज्ञात आक्रमणकारीहरूले उसको टाउको, पेट र छात्तीमा गोली हिर्काए। गोलीबारी स्थल नजिक लागेको क्यामराको सीसीटीवी फुटेज अनुसार मोटरसाइकलमा आएका दुई अज्ञात आक्रमणकारीहरूले मोहम्मदमाथि गोली चलाए। जब उसले कारबाट उत्रेर भाग्ने प्रय़ास गऱ्यो तब उसलाई दौड़ाई-दौड़ाई गोली हिर्काइयो। उसलाई धेरै गोलीहरू हिर्काएर अपराधीहरू त्यहाँबाट भागे। गम्भीर अवस्थामा घाइते मोहम्मदलाई महाराजगंज अस्पताल लगियो, जहाँ चिकित्सकहरूले उसलाई मृत घोषित गरे।

जानकारी अनुसार, मोहम्मदमाथि गोली उसको घर नजिकै हिर्काइयो। त्यसमाथि गोली चलेको देखी उसलाई बचाउनका लागि उसकी छोरी घरको छप्परबाट कुदिन् तर उसले आफ्नो पितालाई बचाउन सकिनन्। मोहम्मद पाकिस्तानको गोप्य एजेन्सी आईएसआईको एजेन्ट थियो। उसले पाकिस्तान र बांग्लादेशबाट भारतीय जाली मुद्रा मगाएर नेपालबाट भारत पठाउनेगर्थ्यो। आईएसआईले भारतमा जाली नोटहरूको आपूर्तिका साथै आतङ्की गतिविधिहरूको मद्दतगारको रूपमा उसलाई प्रयोग गर्नेगर्थ्यो। उसले अन्य आईएसआई एजेन्टहरूलाई नेपालमा शरण दिने औं उनीहरूलाई सबै संसाधन उपलब्ध गराउने काम गर्नेगर्थ्यो।

लाल मोहम्मदको गणना नेपालको हिस्ट्रीशीटर बदमाशहरूमा हुनेगर्थ्यो। वर्ष 2007 मा काठमाण्डौं क्षेत्रकै अनामनगरमा जाली नोट कारोबारी पटुआको हत्या मामिलामा नेपाल पुलिसले उसलाई पक्राउ गरेको थियो। उसलाई दश वर्षको सजाय भएको थियो औं जुलाई 2017 मा जेलबाट बाहिर आएको थियो। यसपछि उसले लुगाहरूको कारोबार शुरू गरेको थियो। पुलिसको दाबी छ, उसको हत्या गेङवारको कारण गरिएको हो।

हिन्दुस्थान समाचार/भवानी


 rajesh pande