भारत र घानाबीच भुक्तान प्रणालीलाई आपस्तमा जोड़्ने विषयमा सहमति भयो
भारत र घानाबीच भुक्तान प्रणालीलाई आपस्तमा जोड़्ने विषयमा सहमति भयो


-भारत औ घानाले छः महिनामा यूपीआईलाई शुरू गर्नेमाथि सहमति व्यक्त गरे

नयाँ दिल्ली, 06 मई (हि.स.)। भारत र घानाबीच भुक्तान प्रणालीलाई लिएर महत्वपूर्ण सम्झौता सम्पन्न भयो। दुवै देशले छःमहिनामा घाना अन्तर ब्यांक भुक्तान तथा निपटान प्रणालीमा यूपीआईलाई शुरू गर्नेमाथि आ-फ्नो सहमति व्यक्त गरेका छन्। यसबाट उपयोगकर्ताहरूलाई आपस्तमा तत्काल, कम लागतयुक्त धन हस्तान्तरणमा सहयोग पुग्नेछ।

वाणिज्य एवं उद्योग मन्त्रालयद्वारा सोमवार जारी एक बयानमा बताइएको छ, भारत अनि घानाले अब आपस्तमा आर्थिक लेनदेनलाई सशक्त बनाउन सक्नेछन्। दुवै देशले भुक्तान प्रणालीलाई आपस्तमा जोड़्ने महत्वपूर्ण फसेला लिएका छन् जसान्तर्गत अब यूनिफाइड पेमेन्ट्स इन्टरफेस (यूपीआई) औ घाना इन्टरब्यांक पेमेन्ट एण्ड सेटलमेन्ट सिस्टम्स (जीएचआईपीएसएस)- लाई जोड़िनेछ।

मन्त्रालय मुताविक भारत-घानाले डिजिटल परिवर्तन समाधान; स्थानीय मुद्रा निपटान प्रणालीमाथि एक सम्झौता ज्ञापन (एमओयू)- का सम्भावनाहरूको बारेमा चर्चा गरे अनि अफिक्री महाद्वीपीय मुक्त व्यापार सम्झौता (एएफसीएफटीए)- द्वारा पेश गरिएका अवसरहरूमाथि विचार-विमर्श गरे। यसको साथै यी दुई देशले डिजिटल अर्थव्यवस्था, कपड़ा, नवीकरणीय ऊर्जा औ स्वास्थ्य सेवा क्षेत्रलाई फोकस क्षेत्रको रूपमा चिन्हित गरी त्यसमाथि चर्चा गरे।

वाणिज्य मन्त्रालयले भन्यो, दुवै पक्षले भारत सरकारको वाणिज्य एवं उद्योग मन्त्रालयको वाणिज्य विभागका अतिरिक्त सचिव अमरदीप सिंह भाटियाको नेतृत्वमा भारतका सात सदस्यीय प्रतिनिधिमण्डललले घाना गणराज्यमा भारतका उच्चायुक्त मनीष गुप्ता अनि वाणिज्य विभागकी आर्थिक सल्लाहकार प्रिया पी. नायरसित गत 2-देखि 3 मईसम्म अकरामा आफ्ना घानाका समकक्षहरूसित एक संयुक्त व्यापार समिति (जीटीसी)-को बैठक गरे। जेटीसीको सह-अध्यक्षता घाना गणराज्यका व्यापार औ उद्योग उपमन्त्री माननीय माइकल ओकेरे-बाफी र वाणिज्य विभागका अतिरिक्त सचिव अमरदीप सिंह भाटियाले गरे।

हिन्दुस्थान समाचार/उष्णता


 rajesh pande